Kolejna nowość wydawnicza

Okres przedświąteczny jest niezwykle płodny we wszelkie nowości wydawnicze. Udając się do księgarni, czytelnicy mogą mieć spore problemy w wyborze, gdyż ilość możliwości w pewnych chwilach może przytłaczać. Do jednych z dominujących premier zaliczyć można wszelkiej maści kryminały oraz thillery – jedne lepszej jakości, drugie gorszej. Dlatego przed podjęciem decyzji warto zaznajomić się głębiej z tematyką reprezentowaną przez daną powieść, co pozwoli nam uniknąć nietrafionego zakupu. Jedną z pozycji, która wzbudza obecnie całkiem spore zamieszanie jest Całkiem sama napisana przez Mary Higgins Clark. Na czym się skupia i o czym właściwie historia w niej zawarta opowiada?

Tajemniczy i niebezpieczny rejs statkiem

Akcja powieści zaczyna się w momencie rozpoczęcia rejsu przez statek o nazwie “Queen Charlotte”. Mimo kreacji na brytyjskie lata 20. XX wieku, akcja dzieje się w czasach współczesnych, a bohaterowie posługują się dzisiejszymi technologiami – co czasami może dziwić, biorąc pod uwagę, jak mocno autorka stylizuje sam klimat i atmosferę książki na klasyczne kryminały brytyjskie. Porównania do Agathy Christie nasuwają się same. Jednak, nie można Mary Higgins Clark odmówić inwencji własnej, bowiem Całkiem sama wciąga i nie pozwala się od historii oderwać. Mimo tego, iż historia snuje się niezwykle powoli i już od początku dostajemy sygnały i tropy odnośnie tego, kto jest za zbrodnię odpowiedzialny.

Klimat i atmosfera wychylają się z każdej ze stron

Całkiem sama urzeka prostotą narracji, ale i niesamowitym kryminalnym klimatem. W dodatku, umiejscowienie przez pisarkę miejsca akcji na ogromnym liniowcu w trakcie jego pierwszego rejsu było niezwykle udanym strzałem. Na pokładzie znajduje się masa miliarderów, filantropów, zwykłych bogaczy, aktorów i celebrytów, co nadaje dodatkowej atmosfery całości. Pośród tych wszystkich pasażerów, jest i Emily Haywood, która przewozi ze sobą wart miliony naszyjnik z szafirów. Do zalet powieści należą zdecydowanie jej długość (zajmie nam maksymalnie 3-4 godziny czasu, czyli w sam raz na wolny wieczór lub podróż) oraz dokładne i szczegółowe opisy wyglądu całego liniowca oraz znajdujących się w nim apartamentów.

Powieść Całkiem sama w skrócie:

  • kryminał nawiązujący bardziej do klasyki gatunku niż jego współczesnych form
  • tajemnicza historia, która snuta jest powoli i spokojnie przez autorkę
  • gęsty klimat, w którym każda z postaci jest po części podejrzana
  • prosta, lecz wciągająca fabuła, w której ważniejsza jest sama opowiadana historia od psychologicznych wyjaśnień zachowań bohaterów
  • stylizowana na początki XX wieku, choć akcja powieści dzieje się w czasach współczesnych
  • napisana przez niezmiernie znaną i popularną w Ameryce autorkę kryminałów – Mary Higgins Clark